În urmă cu o decadă, creștinismul evanghelic reprezenta o minoritate în Spania. În
comparație cu contextul actual, acesta a ajuns să umple stadioane la evenimente la
care participă personalități precum Dani Alves. Totuși, catolicismul rămâne în
continuare confesiunea predominantă în spațiul iberic (46%), având aproximativ
23.000 de parohii. Cu toate acestea, în anumite cartiere ale orașelor, numărul
bisericilor evanghelice s-a multiplicat din cauza migrației, în special din America
Latină și Africa, precum și a rețelelor de socializare.
În sudul Madridului, printre fabrici și centre de reciclare, funcționează zeci de biserici
care se umplu de viață la sfârșit de săptămână. Un afiș amplasat deasupra uneia
dintre acestea spune: „Bine ați venit în casa noastră”. Din exterior, nimic nu indică
faptul că este o biserică. Hala industrială veche păstrează încă panoul cu inscripția
„Distribuitor de cărți”, dar în interior se desfășoară servicii religioase evanghelice.
Membrii acestor comunități sunt în mare parte creștini care au migrat în Spania și
sunt în căutarea unui nou loc unde să se poată închina lui Dumnezeu. De
asemenea, doresc să se implice într-o comunitate. Încă de la intrare, oamenii sunt
primiți cu dragoste și bucurie: îmbrățișările cu care sunt întâmpinați, cafeaua și
mâncarea accesibilă din cafenea sau chiar o simplă întrebare precum „Cum merge
munca?” din partea unui credincios. William, unul dintre membri, a precizat că
„…multe persoane care au migrat în Spania căutau un refugiu”.
Adunările de acest tip cresc prin cei care le frecventează: aceștia își invită prietenii și
cunoștințele, care la rândul lor aleg să devină parte din comunitate. În acest mod, tot
mai multe persoane își găsesc biserica de apartenență.
Antonio Montañés, cercetător în cadrul Departamentului de Antropologie al
Universității Complutense din Madrid, explică: „Moscheile și centrele ortodoxe
românești îndeplinesc aceeași funcție de centre comunitare; nu este ceva exclusiv
evanghelicilor, însă este o piesă importantă pentru a înțelege de ce apar ca
ciupercile după ploaie”.
